Debničkoviny - píšeme ich my dvaja a prinášame tak aktuálnu ponuku sezónnych potravín, príbehy, recepty... 
Stačí si vybrať obsah.

Novinkou sú aj SMS pripomienky pred najbližším rozvozom: SMS pripomienka

E-mailová adresa
Záujmy
Mesto

Remeselné pivo je ako kvalitné víno…

Na Slovensku  to už dávnejšie nie je len o veľkých nadnárodných výrobcoch piva s obrovskými reklamnými kampaňami. Aj u nás a práve u nás je silná tradícia malých remeselných pivovarov a individuálnych nadšencov, ktorí varia naozaj kvalitné pivká.  Nebudeme tu písať odborné vedomosti, lebo ich nemáme, chceme Vám iba priblížiť svet piva u nás, tak ako sme ho zažili a čo sme sa od jeho protagonistov dozvedeli. Tak pekne po poporiadku…

Všetko to začalo na mieste, kde to práve končilo. V roku 1997 v Košiciach ukončil svoje pôsobenie jediný pivovar Cassovar, ktorý mal takmer 150-ročnú tradíciu. Varenie piva sa tým u nás skončilo a vyzeralo to biedne. No v súkromí svojich domovov začali kuchtiť pivá tzv. domovariči.  Mali sme tu česť spoznať známe meno košického pivného sveta Martina Feka. Jeho pivá vyhrávajú súťaže tak kvôli svojej kvalite ako aj dizajnu. Martin je rodený Svidničan, poctivý rusnák, všetko to u neho začalo práve v Košiciach, kde spoznal správnych ľudí. Sám priznal, že dvere pivného sveta mu otvorili Bobo a Padre.

Padre Craft Brews

Maroš Hajduk z Padre Craft Brews

 

Martin nás zoznámil práve s ikonickou postavou domáceho varenia, sivým pánom v rokoch Petrom Bobo Bognárom. Domovarič, neúnavny propagaovateľ kvalitného piva, mapovateľ všetkých pivných podnikov v Košiciach, prispel k tomu, že o pive sa začalo rozprávať a predovšetkým variť. Ako nám povedal, prvé varenie prebiehalo doma na chodbe  v šatníkovej skrini, aby to manželka nevidela a tak dostalo názov –  Wardrobe Beer Manufactory.

Hneď po veselej debate s Bobom, nás Martin predstavil aj osôbke, ktorú všetci poznajú pod prezývkou Padre. Maroš Hajduk, ako znie jeho celé meno, je nemenej významná postava košického pivovarníctva aj s jeho kočovným pivovarom Padre Craft Brews. Týchto pivných majstrov je v Košiciach omnoho viac a tvoria najväčšiu komunitu domovaričov na Slovensku. Navzájom sa posúvali ďalej a vytvorili super partiu. Dali vzniknúť mnohým domovaričským a už spomínaným kočovným pivovarom. Vytvorili tam pivnú pestrosť a ich produkty môžete ochutnávať aj v podnikoch. Organizujú medzinárodné súťaže, kde sa zúčastňujú aj Poliaci, Bulhari, Česi, Maďari…  Košice sa tak zmenili na pivný raj.

My sme veľmi radi, že môžeme ponúkať pivá z Padre-ho remeselného pivovaru  Padre Craft Brews.  Najznámejším a najčastejšie skloňovaným Marošovim výtvorom je  Mustáž 12° American Wheat Ale. Je to aj jediné pivko, ktoré vyrába po celý rok, inak sa venuje rôznym sezónnym špecialitám. Momentálne má pre Vás navarené ešte pivká ako Hop’n’RollaVýchodné pobrežie a najnovší počin s vtipným názvom Jeleňovi pivo nelej.

Mustáž 12° American Wheat Ale 

Je to je svetlé, vrchne kvasené pivo žiarivej slamovej farby, so stredne plným telom. Svieža obilninová chuť sa dopĺňa s príjemným sladovým pozadím, vo vôni poznať citrusové tóny pochádzajúce z amerických chmeľov. „Dochuť“ príjemne korenistá, výrazne chmeľová, so suchým doznievaním. Nezameniteľný je jeho dizajn s fúzami, ktoré mu dali aj pomenovanie. Jedinečný pivný štýl v rámci Slovenska.

   Svetlé vrchne kvasené pivo štýlu  American Wheat Ale

 

Hop’n’Rolla 11°

Je inšpirované košickým barom POKHOI. Ide o nefiltrované a nepasterizované svetlé pivo. Je vrchne kvasené a navarené v štýle Pale Ale. Ľahké a svieže v chuti, s vyváženou horkosťou a sladovou chuťou, nádherne citrusovo ovocnou arómou a príjemným chmeľovým doznievaním.   

 Hop’n’Rolla Východné pobrežie 13°

Poukazuje na kraj, z ktorého pochádza. Etikety sú pri tom originálne, sú vyhotovené asi v piatich rôznych verziách, keď každá jedna zachytáva názov inej ulice či stavby.  Ide o polotmavé pivo v štýle Red India Pale Ale. Tmavšia jantárová farba s červenými odleskami a sladová aróma so stopami tropického ovocia je len začiatok. Plnšie sladové telo, karamelové tóny s chuťou tropického ovocia.

vychodne pobrezie balicek

 Jeleňovi pivo nelej 11°

Opäť nápaditý názov, v prvom rade ho vyskúšajte prečítať odzadu :) Ide o svetlé pivo v štýle Belgian Ale. Použitý chmeľ spolu s pšeničným sladom do piva vnášajú korenisté, banánové a citrónové tóny.                

Pivo v štýle Belgian Ale

Pivovar Padre Craft Brews spolupracuje s viacerými pivovarmi, aj s rožňavským Kalteneckerom.  Pivovar Kaltenecker zahájil svoju činnosť symbolicky v roku 1997 (keď ten košický končil) ako reštauračný minipivovar. Varí najviac pivných špeciálov na Slovensku. Dáva priestor aj domovaričom a remeselným pivovarom ako je Padre Craft Brews a iný. My Vám ponúkame kúsky, ktoré sú podľa nás najlepšie a celoročné – Brokát Dark Lager a Weizen Kras.

Brokát Dark Lager 13°

Ide o pivo typu tmavý ležiak s harmonickou chuťou po káve a horkej čokoláde. Pivo je najoceňovanejšie pivo vo svete z pivovaru Kaltenecker. V roku 2010 bolo pivo Brokát v Londýne zaradené do výberu 1000 najlepších pív sveta v knihe “1001 pív, ktoré musíte ochutnať skôr než umriete“.          

 Tmavý ležiak je jedno z najoceňovanejších pív z pivovaru Kaltenecker.

 

Weizen Kras 12°

Veľmi obľúbené svetlé pšeničné pivo. Má príjemnú arómu, ktorú okamžite sprevádza chuť citrusových plodov, muškátu, vanilky, banánov, až po končiacu jemne kyslú osviežujúcu chuť citrónov. 

Veľmi obľúbené svetlé pšeničné pivo